Trafik, dönüşümü etkileyen önemli bir faktör olduğundan e-ticaret sitelerinin en çok odaklandıkları noktalardan biri. Bu nedenle ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla dönüşümleri artırmak için doğru adımların atıldığından emin olmakta fayda var. Diğer yandan yüksek trafik oranlarının e-ticaret sitesinden beklentisi olan daha çok sayıda tüketici anlamına geldiği de unutulmamalı. Peki ama her online mağaza bir anda artış gösteren yüksek trafiği kaldırabilir mi?

Özellikle kampanya ve sezon dönemlerinde e-ticaret firmalarının birden artış gösterecek trafik oranlarına hazırlıklı olmaları gerekiyor. Ancak Nuestar’ın 2012’de 300 bilişim uzmanı ile yaptığı bir ankete göre küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitelerinin yüzde 73’ü, aniden gelen yüzde 200’lük trafik artışına hazırlıklı değil.

Peki marka itibarını önemli ölçüde etkileyen bu durumla karşılaşmamak ve yüksek trafiğe hazırlıklı olmak için ne gibi önlemler almak gerekiyor?

Esnek bir hosting paketi

Standart barındırma imkanı sağlayan paketler; farklı trafik değerlerine değil, sabit bir değere hitap ediyor. Bazı hosting sağlayıcılarının sunduğu düzenlenebilir esnek paketlerle ise yüksek trafik beklentisinden önce web sitesinin kapasitesini artırmak mümkün olabiliyor. Esnek bir paket, özellikle belirli zaman aralığında geçerli olacak bir kampanya dolayısıyla aniden yaşanacak trafik artışı durumunda e-ticaret sitelerinin sorun yaşamasının önüne geçebiliyor.

İçerik dağıtım ağı

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), trafik nereden gelirse gelsin sitenin hızlı çalışmasına yardımcı olabilir. Çünkü içerik dağıtım ağlarının görevi, e-ticaret sitesindeki veriler ve önbelleği (cache) dünyanın farklı bölgelerindeki sunuculara yaymaktır.

Kullanıcılar siteye girdikleri zaman veriyi sitenin bağlı olduğu aşırı yüklenmiş sunucudan değil, kendilerine en yakın sunucudan rahatlıkla alabilirler. Özellikle uluslararası alışverişe ağırlık veren e-ticaret sitelerinin bir içerik dağıtım ağı ile çalışmaları önemli bir avantaj elde etmelerini sağlayabilir.

Yük dengeleme servisi

Yük dengeleme servisleri de aşırı yüklenmenin önlenmesi adına başvurulabilecek bir diğer yöntem. Hosting sağlayıcılardan kolaylıkla edinilebilen bir yük dengeleme servisi ile yoğun trafiği farklı sunuculara yönlendirmek mümkün.

Bir anda artan trafik dolayısıyla çöken bir sunucu yerine hemen farklı bir sunucu üzerinde trafiği barındırmaya devam eden yük dengeleme servisleri, web sitelerindeki çökme ve yavaşlamaların önüne geçmek için pratik ve kullanışlı bir çözüm olabilir.

Trafik ve dönüşüm oranı

E-ticaret sitesine gelen kullanıcı yoğunluğunun artması, firmaya büyük olasılıkla dönüşüm olarak geri döneceğinden trafik artışına önceden hazırlıklı olmakta büyük yarar var. Öte yandan uzun vadede marka itibarını güçlendirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına yüksek trafiğin yaşanacağı dönemleri öngörerek buna uygun hareket etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Tekno E-Ticaret’in Türkiye’nin büyük e-ticaret sitelerine de hizmet veren uzman sistem ekibi tarafından yönetilen e-ticaret altyapısı sayesinde, sitenizin trafiği artsa bile performans problemleri yaşamazsınız. Platformumuzun demosunu ücretsiz deneyin, rekabette bir adım öne geçin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>