Ödeme sistemleri

Online kullanıcıların alışveriş için ziyaret ettikleri e-ticaret sitelerinde ödeme yapabilmelerine olanak sağlayan ödeme sistemleri, geleneksel ticaretteki ödeme araçları ile temelde aynı işleve sahip. Farklı olan nokta ise online yollardan satın alınan ürün veya hizmet karşılığında yapılan ödemenin çoğu zaman online yollardan gerçekleşmesi.

E-ticaret tüm dünyada iyiden iyiye yaygınlaşırken kullanıcılara sunulan ödeme seçenekleri de çeşitleniyor. Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda sürekli olarak geliştirilen ve iyileştirilen ödeme sistemleri, teknolojik yeniliklerin de öncülüğünde geleceğin ödemelerini şekillendiriyor.

İşte online kullanıcıların e-ticarette kullandıkları ödeme sistemlerinden bazıları…

Kartlı ödeme

Türkiye’de kartlı ödemeler, online alışverişlerde en yaygın olarak tercih edilen ödeme seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Hatta banka ve kredi kartları toplamının 176 milyon adete ulaştığı ve yıllık kartlı ödemelerin de 2016 yılında yüzde 12 artış göstererek 587 milyar liraya yükseldiği biliniyor.

Bu ödeme yönteminde kullanıcılar, e-ticaret sitesinde ödeme aşamasına geldiklerinde banka veya kredi kartı bilgilerini ilgili alanlara girerek alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar. Kartlı ödemelerin güvenli bir şekilde tamamlanması için ise SMS ile kimlik doğrulama, kart doğrulama için CVC kodunun girilmesi gibi yöntemlere başvuruluyor.

Havale ve EFT ile Para transferi

Kredi kartı veya banka kartı kullanmayan müşterilerin en çok tercih ettikleri yöntem banka üzerinden para transferidir.

Bu ödeme yönteminde işlem eş zamanlı olarak gerçekleşmediği ve firma yetkilileri tarafından onaylanması gerekiyor. Bu işlem genelde sipariş sürecinin tamamlanması gecikebiliyor. Havale ile sipariş veren fakat havale işlemini yapmayıp siparişi askıda kalan kullanıcıların oranı da küçümsenmeyecek kadar fazla.

Kapıda ödeme

Kapıda ödeme E-ticaret kullanıcılarının genelde güvenmedikleri firmalardan alışveriş yaparken tercih ettikleri yöntem olarak ortaya çıkıyor. Bu metodda kullanıcılar ürün eline geçene kadar herhangi bir ödeme yapmadıkları için “ya ürünümü göndermezse” gibi endişeler yaşamadan sipariş verebiliyorlar. En kötü yanı ise, kullanıcının teslimat adresinde bulunamadığı durumların sıklıkla yaşanması sebebiyle iade oranlarının çok yüksek olması olarak kendini gösteriyor.

Dijital cüzdan

E-cüzdan olarak da anılan dijital cüzdanlar, kartlı ödeme yapmayı tercih eden kullanıcılara büyük kolaylıklar sunuyor. Bu doğrultuda, her online alışverişte kart bilgilerini tekrar tekrar girmek yerine bir defaya mahsus olmak üzere dijital cüzdana kartları tanımlamak ve sonraki alışverişlerde yalnızca dijital cüzdan ile ödeme seçeneğini seçmek yeterli olabiliyor.

E-ticaret alışverişlerine hız ve pratiklik kazandıran dijital cüzdanlar yoğunlukla 18-34 yaş aralığında bulunan tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Dijital cüzdan kullananların sayısı, e-ticaret kullanıcı sayısı ile doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Buna göre, ilerleyen dönemlerde dijital cüzdan kullanımının giderek yaygınlaşacağını öngörmek mümkün.

Mobil ödeme

Mobil ödeme sistemleri, tüketicilerin cep telefonu numaralarını kullanarak herhangi bir kart bilgisi paylaşmadan veya nakit harcama yapmadan ödemelerini gerçekleştirebilmelerini mümkün kılıyor.

Kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan bu ödeme yönteminde her alışveriş işlemi öncesinde mobil kullanıcı ödeme için onay veriyor ve gerçekleşen alışverişin tutarı kullanılan operatör tarafından oluşturulan telefon faturasına yansıyor. Faturalı hat kullanmayan tüketiciler ise ödemelerini telefonlarında yüklü olan TL bakiyeleri ile gerçekleştirebiliyorlar.

Elektronik para

Elektronik para hizmeti sunan bir bankadan kartlı veya nakit ödeme ile edinilebilen elektronik paralar, online alışverişlerde harcama yapabilmeye olanak sağlıyor. Bu ödeme yöntemi ile yapılan harcamalar, toplam e-para miktarından düşülüyor. Elbette tüm bu işlemler e-para hizmeti veren bankanın kontrolünde gerçekleştiriliyor. Fiziksel paranın tamamen ortadan kalktığı bir geleceğin temelini oluşturan e-para, diğer teknolojik gelişmelerin de ışığında ilerleyen dönemlerde giderek daha popüler bir hale gelecek gibi görünüyor.

E-ticaret sektörünün gelişmesinde önemli bir rol oynayan ödeme sistemleri, tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak ve ödeme işlemlerini daha pratik hale getirebilmek adına devamlı olarak geliştiriliyor. Öte yandan e-ticaret firmalarının da online kullanıcıların zahmetsiz ve keyifli bir şekilde ödemelerini gerçekleştirebilmeleri için yenilikçi ödeme yöntemlerini sistemlerine entegre etmelerinde büyük fayda var. Eğer siz de kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına uygun ödeme sistemlerini destekleyen bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen Tekno E-ticaret üzerinden ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>