dönüşüm oranı

Dönüşüm, e-ticaret firmaları için çoğu zaman satışın gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bunun yanı sıra e-posta aboneliği başlatılması, üye hesabı oluşturulması gibi hedeflenen diğer davranış türlerinin gerçekleştirilmesi de dönüşüm olarak adlandırılabilir. E-ticaret sitelerinin başarısında büyük rol oynayan dönüşüm oranının düşük olması ise firmaların bir an önce harekete geçerek gerekli adımları atması gerektiğini gösterir.

Bu yeni nesil ticaret anlayışında başarı, müşteri ihtiyaç ve beklentileri anlamak ve buna uygun adımlar atmaktan geçiyor. Yani ancak kullanıcı odaklı bir hizmet anlayışı benimseyen e-ticaret firmalarının yüksek dönüşüm oranlarına ulaştıkları savunulabilir. Peki e-ticaret kullanıcılarını memnun etmek ve dönüşümü gerçekleştirmelerini sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

1) Güvenilirlik sağlayın

E-ticaret kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor. Ancak hala internet yoluyla alışverişe mesafeli yaklaşan çok sayıda tüketici mevcut. Onları online alışveriş yapmaya teşvik etmenin başlıca yollarından biri ise güven bağı kurmak. Ayrıca mevcut müşterilerinizin sadakatini kazanmada da güvenilirlik önemli bir rol oynuyor.

Kullanıcıların güvenini kazanmak için ise e-ticaret sitenizin bilinirliğini artırmanız gerekiyor. Bu anlamda hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda firmanızı duyurmak ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca firmanızın güvenilir olduğunu kanıtlayan sertifikaların da web sitenizin görünür bir noktada yer almasında fayda var.

2) Kullanıcı deneyimini iyileştirin

Hız kavramının belki de hiç bu kadar önem kazanmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Çünkü artık herkes neredeyse her ihtiyacını internet teknolojileri sayesinde karşılayabiliyor. Bu durum da tüketicilerin herhangi bir işlem için bekleyebilecekleri sürenin giderek kısalmasına yol açıyor. E-ticaretin de çıkış noktalarından biri olan hız, kullanıcılara pratik ve zahmetsiz bir alışveriş deneyimi yaşatmayı zorunlu kılıyor.

Online alışveriş sürecini daha kolay ve kusursuz hale getirmek için ise web sitesinin kullanıcı odaklı bir tasarıma sahip olmasında büyük yarar var. Yani üye hesabı oluşturulmasından ödemenin onaylanmasına kadar tüm süreçlerin kullanıcıyı zorlamayacak ve birbiri ile tutarlı bir şekilde ilerleyecek türde tasarlanması gerekiyor.

3) Ürünler hakkında ayrıntılı bilgiye yer verin

E-ticaretin doğası gereği müşteriler alışverişlerini herhangi bir ürüne dokunmadan, denemeden gerçekleştiriyorlar. Online ticaretin dezavantajı olarak anılan bu durumun üstesinden gelmenin yolu ise kullanıcılarda ürün ya da hizmete dair şüpheye yer bırakmayacak kadar detaylı bilgi vermekten geçiyor.

Ürün açıklamalarında kumaş türü, ölçü gibi ayrıntıların yanı sıra bu ürüne sahip olmanın kullanıcılara sağlayacağı faydalara değinmek de e-ticaret mağazanızın tercih edilmesinde etkili olabilir. Buna ek olarak ürünlerin her açıdan çekilmiş fotoğraflara ve hatta nasıl kullanıldığına dair videolara yer vermek de bu anlamda işinizi kolaylaştırabilir.

E-ticaret firmalarının işlerini geleceğe taşıyabilmelerinin yolu dönüşüm oranlarını artırmaktan geçiyor. Bunun için de mevcut ve potansiyel müşterilerin ihtiyaç duyduğu noktaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu noktada, e-ticaret paketinizin online kullanıcıların beklentilerine yanıt verebilecek özelliklerle donatıldığından emin olmalısınız. Eğer siz de e-ticaret mağazanızın müşterileri isteklerini karşılayabilecek altyapıya sahip olmasını istiyorsanız, zaman kaybetmeden demo hesabınız için başvurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>