Günden güne değişen ve iyileştirilen arama motoru algoritmaları dolayısıyla, farkında olmadan bile hatalı bir strateji yürütmek söz konusu olabiliyor. Farklı arayüzlere sahip SEO uygulamalarını kullanan ya da gelişmeleri sıcağı sıcağına takip edemeyenler için ise bu hatalara düşmek kaçınılmaz bir hale gelebiliyor.

E-ticaret sitelerinin ise SEO konusunda yapılan yanlışlardan dolayı maddi kayıplar yaşadığı durumlarla da karşılaşılabiliyor. Bu nedenle e-ticaret firmaları arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlamadan önce, temel kurallar ve yaygın olarak yapılan hatalar hakkında fikir sahibi olmasında büyük fayda var.

İşte e-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarında düştüğü başlıca hatalar…

Yetersiz ürün açıklamaları

Ürün açıklamaları kapsamındaki hatalar, e-ticaret sitelerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Satışa sunulan ürün/hizmetle ilişkili olmayan veya online kullanıcıyı satın almaya teşvik edemeyecek kadar kısa ürün açıklamaları, müşteri kayıpları yaşanmasına dahi yol açabiliyor.

Yaşanması olası bu olumsuz durumlar, durum kullanıcı deneyimine, bounce rate olarak da bilinen ayrılma oranına ve sayfalar arası geçiş hızına etki ediyor. Ayrıca üretici açıklamasının kullanılması da kopya içerik sorunu oluşturuyor. Bu sorunların önüne geçebilmek için e-ticaret sitelerinin her bir ürün için detaylı, maddeler ve ara başlıklarla kolay okunabilir hale getirilmiş, yeterli uzunlukta özgün açıklamalar girmeleri yararlı olabilir.

Gereksiz etiket kullanımı

SEO çalışmalarının verimli olmasında büyük önem taşıyan etiketler, e-ticaret sitelerinde yer alan içeriklerin arama motorlarında kolayca öne çıkabilmesini sağlıyor. Ancak içerikle ilgisiz veya fazla sayıda etiket kullanımı SEO kalitesini düşürebiliyor.

Bu anlamda etiket belirlerken kelimelerin içerikle örtüşmesine dikkat etmekte büyük yarar var. Öte yandan etiket sayısına karar verirken de içerik uzunluğuna bakmak ve buna göre seçim yapmak işinizi kolaylaştırabilir.

Kullanım kolaylığı sunmayan URL düzenlemeleri

Online kullanıcı için anlamlı bir bütün oluşturmayan harf ve sembollerden oluşan URL’ler, en sık yapılan SEO hatalarından birini oluşturuyor. Fakat bu hatayı düzeltmek oldukça kolay. Bu yanlışı düzeltmek için URL düzenlemesini alanadı>kategori>ürün şeklinde kurgulamakta yarar var.

Öte yandan URL’lerin okunabilir ve anlaşılabilir olması da kritik bir önem taşıyor. URL’lerin ziyaretçilere hangi özelliklerde, hangi kategoride, hangi ürünün incelendiğini net bir şekilde ortaya koyacak biçimde tasarlanması gerekiyor.

Tekrarlı (duplike) sayfalar

Tekrarlı ürünler ve içerikleri SEO’yu olumsuz etkiliyor. Özellikle çok sayıda ürünün satışa sunulduğu e-ticaret sitelerinde gözden kaçan sayfalar bu açıdan risk oluşturabiliyor. Birden fazla ürünün aynı içeriğe sahip olması, farklı aramalar sonucunda aynı ürünün birkaç kez listelenmesi, aynı ürünün çok benzer içerikle tekrar yayınlanması bu hataların kaynağı olabilir.

Aynı zamanda hem www ile hem www olmadan giriş yapılabilen web siteleri de tekrarlı içeriğe sahip sayılıyor. Bunun önüne geçmek için ise esas içerik kullanılmalı ve diğer içerik için 301 yönlendirmeleri yapılmalı.

Görsel aramalarının göz ardı edilmesi

Görsel düzenlemesi tüm web sitelerinde SEO açısından gözden kaçan bir unsur. Ancak e-ticaret siteleri için görsel düzenlemesinin yapılmaması geri dönüşü zor yollara girilmesine yol açabiliyor. Belli başlı anahtar kelimelerle yapılan görsel aramaları sayesinde birçok kullanıcı direkt ürün sayfalarına erişebiliyor.

Ancak yanlış anahtar kelime kullanımı ya da görseller için hiç düzenleme yapılmaması hem içeriğin tamamını riske atıyor hem de görsel aramasıyla gelecek olan potansiyel müşteriye erişimi kısıtlıyor. Görsellerde arama motoru optimizasyonu için özellikle görsel isminin ve alt başlığının anahtar kelimelerden oluşmasına, bu kelimelerin içeriğin tamamı ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.

E-ticaret te SEO

E-ticaret sitelerinin SEO kriterlerini doğru uygulayarak arama motoru sıralamasında ön plana çıkabilmeleri mümkün. Ancak yapılan veya gözden kaçan bazı yanlış adımlar, hedeflenen sonuca ulaşmanın önüne geçebiliyor. E-ticaret sitesinin altyapısı ise SEO’yu etkileyen bir diğer faktör. Eğer siz de kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olarak müşterilerinizi memnun etmek istiyorsanız Tekno E-Ticaret üzerinden hemen ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>