E-Ticaret istatistikleri

Zaman geçiyor, nesiller değişiyor ve elbette tüketicilerin davranış özellikleri de çeşitleniyor. E-ticaret ise hız kavramının belki de tarih boyunca en çok önem kazandığı günümüz dünyasında, tüketicilerin ihtiyaç duydukları ürün/hizmetlere en kolay yoldan ulaşabilmelerine imkan tanıdığı için tüm dünyada giderek yerini sağlamlaştırıyor.

Fiziksel sınırların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynayan bu sektör, kullanıcı odaklı firmaların müşterilerinin talepleri doğrultusunda geliştirdikleri ve sürekli yenilenen hizmetlerle gelişimini sürdürüyor. Türkiye’de de e-ticaretin sunduğu kolaylıklardan faydalanan kullanıcı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu durum, var olan işini online’a taşımayı ya da doğrudan bir e-ticaret firması kurmayı düşünenler için de büyük bir fırsat oluşturuyor.

Öte yandan e-ticaret işine girmek için öncelikle mevcut durum hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Sektör hakkında genel bir fikir sahibi olmak, tüketicilerin beklentilerini ve olası ihtiyaçlarını görerek pazarlama ve satış alanında doğru stratejiler yürütebilmek açısından oldukça kritik.

e-ticaret istatistikleri

İşte Türkiye’de e-ticaret sektörü ve kullanıcı eğilimlerine dair güncel rakamlar…

 • Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 3,5 oranında. Bu oran, Türkiye’nin hala çok büyük bir potansiyel taşıdığına işaret ediyor.
 • 2016 yılında yüzde 30’un üzerine çıkan online tüketicilerin oranı, bir önceki yılın neredeyse iki katına çıkmış durumda.
 • Mobilin e-ticaretteki payı yüzde 19 oranında. Bu rakamın 2021 yılına kadar yüzde 49’a ulaşması bekleniyor.
 • Türkiye’de tüketicilerin online alışverişi tercih etme nedenlerine bakıldığında yüzde 56 ile öne çıkan “ucuzluk” ve yüzde 36 orana sahip olan “kolaylık” ilk sıralarda geliyor.
 • E-ticaret sektöründeki büyümenin yıl sonuna kadar yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor.
 • Bulunduğu bölgede ve küresel anlamda en hızlı gelişen pazarlardan biri olan Türkiye’de e-ticaret hacmi yaklaşık 30 milyar TL.
 • En yüksek satış oranına sahip olan e-ticaret dikeyi elektronik ve medya.
 • Elektronik kategorisinden sonra alışverişlerin yoğunlaştığı diğer başlıca dikeyler ise moda ve ev dekorasyonu.
 • Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de her 10 e-ticaret kullanıcısından 8’i online alışverişlerinde ödeme yaparken kredi kartını tercih ediyor.
 • Online alışverişleri yüzde 58 oranla en çok hafta içi akşam saatlerinde ve yüzde 44 ile hafta içi öğle saatlerinde gerçekleştiriliyor.
 • İnternetten yapılan kartlı ödeme tutarının toplam ödemeler içindeki payı yüzde 12.
 • Firmalarının pazarlama çalışmaları için başvurdukları başlıca kanal TV olurken, dijital pazarlama kanalları ikinci sırada yer alıyor.
 • Online alışveriş yapan kullanıcıların sayısının 2020 yılına kadar 44,3 milyonu bulacağı öngörülüyor. Bu rakam, Türkiye nüfusunun yüzde 71,8’ine denk düşüyor.

Geleceğin perakendecilik yöntemi olarak adlandırılan sektör, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de henüz büyüme aşamasında. Bu da pazarın yeni oyunculara ve gelişime açık firmalara ihtiyacı olduğuna işaret ediyor. Tüketicilerin ihtiyaçlarını anlayabilen ve sektörün dinamiklerine hakim e-ticaret firmalarının sürdürülebilir bir başarıya sahip olacaklarını öngörebilmek mümkün. Eğer siz de işinizi yeni dünyaya uyumlu hale getirmek istiyorsanız Tekno E-Ticaret üzerinden ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir ve müşterilerinizle bir an önce buluşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>