Dikey E-Ticaret

İnternet üzerinden benzer ilgi alanlarına sahip kitlelere özel ürün ve hizmet satışı yapılmasına dikey e-ticaret adı veriliyor. Hedef kitlenin beğenisine sunulan ürün/hizmetlerin yer aldığı kategoriler de e-ticaret dikeyleri olarak adlandırılıyor.

Tüm tüketici gruplarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak yerine belli bir pazarın beklentilerine odaklanarak dikey e-ticaret yapmak, düşük rekabetten dolayı son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Dikey e-ticaretin kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ürünlere kolaylıkla ulaşabilmesini sağladığından e-ticaret sektörünün gelişmesinde de büyük rol oynadığı söylenebilir. Ancak tüketici eğilimleri her geçen yıl değişiklik gösterdiğinden dikey pazar seçiminde trendleri takip etmek önem kazanıyor. İşte 2017 yılının en çok ilgi gören e-ticaret dikeyleri…

1) Anne-bebek sektöründe dikey e-ticaret

Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası dönemlerde farklı ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyan ebeveynler ve bebeler, e-ticaret firmalarının yoğunlaşabileceği önemli niş pazarlardan birini oluşturuyor. Tekrarlanan alışverişlerin en sık gerçekleştiği bu e-ticaret dikeyi, anne ve babaların evlerinden dahi çıkmadan istedikleri ürünlere ulaşabilmesini kolaylaştırdığından giderek daha popüler bir hale geliyor.

Sürekli daha üst teknolojiye sahip ürünlerin geliştirilmesi de bu dikeyin ilerleyen dönemlerde de en çok kazandıran kategorilerden biri olmaya devam edeceğini gösteriyor diyebiliriz.

2) Özellikli gıda ürünleri dikeyi

Tüketicilerin her geçen gün gıda ürünleri konusunda daha fazla bilinçlendiğini gözlemlemek mümkün. Şehir hayatının içinde doğal beslenmeye dikkat eden kişi sayısı artmaya devam ederken bu alanda ihtiyaç duyulan ürünlere hızla ulaşabilme isteği de özellikli gıda ürünleri dikeyinin ortaya çıkmasını zorunlu hale getiriyor.

Böylece tüketiciler ulaşmak istedikleri organik, vegan ya da glutensiz gibi özellikler taşıyan ürünlere online yollarla zahmetsiz ve bir o kadar da hızlı biçimde ulaşabiliyor. İnsanların beslenme konusunda bilinçlenmeyi sürdürecekleri göz önünde bulundurulduğunda bu dikeyin daha uzun yıllar önemini yitirmeyeceği öngörülebilir.

3) Ev dekorasyon dikeyi

Binlerce ürünü birkaç parmak hareketiyle karşılaştırabilme özelliği, e-ticaretin kullanıcılara sunduğu en büyük avantajlardan. Özellikle mobilya gibi uzun yıllarca kullanılan ürünlerin seçiminde mağaza mağaza gezmeden, bütçeye ve zevke en uygun olanı internetten zahmetsizce satın alabilme özgürlüğü, ev dekorasyon dikeyinin büyümesinde oldukça etkili.

4) Moda ve giyim dikeyi

Son yıllarda yapılan araştırmalar, moda ve giyim ürünlerinin e-ticaret sektörünün en popüler dikeylerinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Kendi içinde büyük beden, cinsiyetsiz giyim, organik ürünler gibi alt dallara da ayrılabilen moda ve giyim dikeyi yine kendi pazarını kolaylıkla oluşturabiliyor.

Bu dikeyin sürekli bir devinim içinde olan moda endüstrisi ve zorunlu ihtiyaçlardan biri olan giyim ürünlerinin çeşitlenmesi sayesinde önümüzdeki yıllarda da trend olacağı sonucuna rahatlıkla varılabilir.

E-ticaret sektörü büyümesini sürdürürken kullanıcı ihtiyaçları da şekillenmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde elbette yepyeni ihtiyaçlar, farklı pazar fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Fakat firmaların bir e-ticaret dikeyine odaklanırken tüketicilerin güven, pratiklik, hız gibi ihtiyaçlarını da göz ardı etmemelerinde fayda var. TeknoMavi sayesinde müşterilerin beklentilerini kaliteli bir altyapı ile karşılayabilmek mümkün. Zaman kaybetmeden demo hesabınız için başvurun, ihtiyacınıza en uygun e-ticaret paketi ile bir an önce sektördeki yerinizi alın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>