E-ticaret sektörü büyümesini sürdürürken bu alanda başarıyla faaliyet gösteren firmalar da daha fazla kişiye ulaşmak ve cirolarını artırmak için araştırmalar yapıyor ve çalışmalarını buna göre şekillendiriyorlar. Sektöre yeni girecek olan firmaların da sağlam bir yer edinebilmelerinde başarıya giden bu yolu takip etmeleri önem taşıyor. Peki e-ticaret kullanıcıları tarafından beğeni ile karşılanan firmalar hangi ortak özelliklere sahipler?

1) Kolay kullanım

Başarılı e-ticaret siteleri genellikle sade tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Çünkü kullanıcıları alışverişe teşvik etmede web sitesinin sunduğu kullanım kolaylığı önemli bir rol oynuyor. E-ticaret sitesinin menüleri arasında kaybolan, alışveriş süreçlerini ilerletmede zorlanan müşteriler, doğal olarak siteyi bir an önce terk ederek alternatiflere yönelme eğiliminde bulunabiliyorlar.

Alışverişini kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak isteyen kullanıcılara bu konuda kolaylıklar sunan e-ticaret siteleri, bu özellikleri sayesinde sadık bir kullanıcı kitlesi de edinebiliyorlar. Bu anlamda kullanıcılar için web sitesinde kategorilendirme, filtreleme olanakları, seçilen ürünleri karşılaştırabilme gibi özelliklere yer vermekte fayda var. Ayrıca müşteri yorumları, sıkça sorulan sorular gibi bilgilere kolay ulaşabilmek de kullanıcıların olumlu bir alışveriş deneyimi yaşamalarına katkıda bulunuyor.

2) Güvenilirlik

E-ticaret siteleri, ziyaretçilerinin güvenini kazanarak başarıya ulaşıyor. Bunun için ise tüm alışveriş süreçlerinin şeffaf bir şekilde kurgulanması gerekiyor. Çünkü kullanıcılar, alışveriş yaptıkları e-ticaret sitesindeki ödeme süreci, iade koşulları, kargo alternatifleri, ürün garantileri gibi konularda kötü sürprizlerle karşılaşmamak istiyorlar.

Başarılı e-ticaret firmaları, güven bağı oluşturabilmek adına kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri web sitesinin görünür noktalarında konumlandırmayı tercih ediyorlar. Bunun yanında bir arama çubuğu yoluyla online alışveriş sürecine dair hemen her bilgiye kolayca ulaşabilmek de kullanıcıları memnun edeceğinden güven kazanmada etkili olabiliyor.

3) İlgi çekici anasayfa tasarımı

Anasayfa, e-ticaret siteleri için bir anlamda vitrin işlevi görüyor. Burada yer alan ürünler, farklı bir ihtiyacı için siteyi ziyaret eden kullanıcıların da ilgisini çekebiliyor ve sepet tutarını artırmalarını sağlayabiliyor. Bu nedenle de anasayfalarına geleneksel mağazaların vitrinleri gibi önem veren e-ticaret siteleri için başarıya ulaşmak kolaylaşıyor.

Özellikle ürün çeşitliliği fazla olan yatay e-ticaret siteleri, anasayfa için bilinçli seçimler yaparak rakiplerinden bir adım öne çıkabiliyorlar. Bu anlamda en fazla ilgi gören markaların ürünlerini ön plana çıkarmak, özellikle ilk ziyaretini gerçekleştiren kullanıcılarda olumlu bir izlenim yaratabiliyor.

4) Sosyal medya çalışmaları

Online kullanıcıları etkilemede sosyal medya entegrasyonları önemli bir rol oynuyor. Çoğu kullanıcı, beğendiği e-ticaret sitelerini sosyal ağlarda takip ediyor ve kampanyalarından bu şekilde haberdar oluyor. Bunun yanında sosyal ağlarla entegre çalışmalar yapmak, sektörde adını duyurmak isteyen e-ticaret firmalarının marka bilinirliği yaratabilmelerine de katkıda bulunabiliyor.

E-ticaret firmaları, hedefledikleri kitlenin yoğun olarak bulunduğu sosyal medya platformlarında yer alıp belli dönemlerde bu ağlara özel çalışmalar yürüterek satış oranlarını kolaylıkla artırabilirler.

5) Ulaşılabilirlik

Kullanıcılar, çevrimiçi satın alma sürecinde bir sorun yaşadıklarında veya yanıt bulmak istedikleri soruları yöneltmek için eş zamanlı iletişim kurmayı tercih ediyorlar. Bu anlamda çağrı merkezleri ilk başvurulan noktalardan biri oluyor. Ancak teknolojinin her geçen gün kendi sınırlarını aştığı dünyada tek iletişim kanalı çağrı merkezi olarak kalmak zorunda değil. Müşteri ilişkilerini güçlendirebilmek için sosyal ağlardan faydalanmak, e-ticaret siteleri üzerindeki canlı sohbet yoluyla anında iletişim kurabilme imkanı sunmak gibi farklı çözümler bularak firmanızın daima ulaşılabilir olduğunu kullanıcılara gösterebilmeniz de mümkün.

Tüm bu özellikleri kaliteli bir altyapı ile sunabilen e-ticaret firmaları, rekabetin oldukça yoğun olduğu e-ticaret sektöründe kolaylıkla farklılaşabiliyor. Siz de kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayabilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız zaman kaybetmeden demo hesabınız için başvurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>